Untitled-11

استیل چیست؟

استیل یا همان فولاد یکی از پرکاربردترین فلزات در دنیای مدرن است. این فلز ارزان، قوی و فوق العاده پرکاربرد است. با تولید جهانی حدود 750 میلیون تن در سال، استیل دومین کالای تولید انبوه بعد از سیمان است. استیل کاملا قابل بازیافت است و برای تولید به انرژی نسبتا کمی نیاز دارد. با توجه به تلاش های صنعت فولاد، مصرف انرژی و انتشار دی اکسید کربن آن، کمتر از نیمی از آنچه در دهه 1960 بوده است، می باشد. این باعث می شود فولاد یا همان استیل بسیار سازگار با محیط زیست باشد. فولاد آنقدر عنصر قدرتمندی است که در چندین درجه مجزا به وجود آمده است و دارای ترکیبات شیمیایی منحصر به فردی است.

 

محصولات ساخته شده از فولاد چیست؟

محصولات ساخته شده از فولاد بسیار زیاد هستند که در اینجا فهرست نمی شوند، اما برخی از آنها عبارتند از: راه آهن، خطوط لوله نفت و گاز، آسمان خراش ها، آسانسور، مترو، پل ها، اتومبیل، کشتی، چاقو و چنگال، تیغ و ابزار جراحی. تقریبا فولاد همه جا هست!

 

انواع استیل (فولاد)

  1. استیل کربنی

استیل کربنی به صورت مات به نظر می رسد و در برابر خوردگی آسیب پذیر است. آنها فوق العاده قوی هستند، به همین دلیل است که اغلب برای ساختن چیزهایی مانند چاقو، سیم های با ولتاژ بالا، قطعات خودرو و سایر موارد مشابه استفاده می شوند. دلیل نام این نوع این است که آنها حاوی مقدار بسیار کمی از عناصر آلیاژی هستند. استیل های کربنی حدود 90 درصد از کل تولید فولاد را تشکیل می دهند. به طور کلی، سه نوع استیل کربنی وجود دارد.

  • استیل با کربن کم:

استیل با کربن کم شامل 0.30 درصد کربن است. این نوع استیل، رایج ترین و کم هزینه ترین نوع آن است. به دلیل انعطاف پذیری بالا، به راحتی شکل می گیرد. سیم ها، پیچ ها و لوله ها از این نوع فولاد استفاده می کنند.

  • استیل با کربن متوسط:

استیل با کربن متوسط شامل60 درصد کربن است. به همین دلیل این نوع استیل استحکام بالاتر و شکل پذیری کمتری نسبت به استیل با کربن کم دارد. استیل با کربن متوسط در چرخ دنده ها و خطوط راه آهن استفاده می شوند.

  • استیل با کربن زیاد:

استیل با کربن زیاد شامل 5 درصد کربن است. اغلب برای تولید میخ های آجری و ابزارهای برش تیز مانند تیغه های ترنچر استفاده می شود. آنها بیش از 2٪ کربن ندارند. سازگاری نسبی استیل کربن و هزینه کم آن، آن را به گزینه ای ایده آل برای انواع پروژه های ساختمانی، چه در مقیاس بزرگ و چه در مقیاس کوچک تبدیل می کند.

 

  1. استیل آلیاژی

نوع بعدی استیل آلیاژی است که مخلوطی از چندین فلز مختلف مانند نیکل، مس و آلومینیوم است. ویژگی های این مدل قیمت ارزان‌تر و مقاوم تر بودن در برابر خوردگی است. استیل آلیاژی برای برخی از قطعات خودرو، خطوط لوله، بدنه کشتی‌ها و پروژه‌های مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قدرت استیل آلیاژی بستگی به غلظت عناصری دارد که در آن وجود دارد. شرکت خاور صنعت هما تولید کننده انواع لوله فولادی گرد، پروفیل فولادی، لوله بیضی و پروفیل کلافی و سپری است.

  1. استیل ابزاری

استیل ابزاری به سختی و مقاوم بودن در برابر حرارت و خراش معروف است. نام استیل ابزاری از این واقعیت گرفته شده است که آنها معمولاً برای ساخت ابزارهای فلزی مانند چکش استفاده می شوند. آنها از چیزهایی مانند کبالت، مولیبدن و تنگستن ساخته شده اند و این دلیل اساسی است که چرا استیل ابزاری دارای ویژگی های دوام و مقاومت بالا در برابر حرارت پیشرفته است.

 

  1. استیل ضد زنگ

استیل های ضد زنگ احتمالاً شناخته شده ترین نوع موجود در بازار هستند. این نوع استیل براق است و عموماً حدود 10 تا 20 درصد کروم دارد که عنصر اصلی آلیاژی آنهاست. این ترکیب، به فولاد اجازه می دهد تا در برابر خوردگی مقاوم باشد و به راحتی به اشکال مختلف قالب گیری شود. به دلیل دستکاری آسان، انعطاف پذیری و کیفیت بالا این نوع استیل، می توان آن را در تجهیزات جراحی، کاربردهای خانگی، ظروف نقره و حتی به عنوان روکش بیرونی ساختمان های تجاری و صنعتی استفاده کرد. استیل ضد زنگ در وسایل آشپزخانه، پزشکی و خودرو رایج است، اما فولاد ضد زنگ برای سایر مصارف نیز ارزش زیادی دارد.

سخن نهایی

در سال 1967، جهان تنها 500 میلیون تن فولاد تولید کرد. با این حال، در سال 2016، این تعداد به بیش از 1600 میلیون تن افزایش یافت. علاوه بر آن، طبق گزارش انجمن جهانی فولاد، 55 درصد وزن یک خودروی معمولی ناشی از فولاد است. با این واقعیت، تصور دنیایی بدون فولاد سخت است. با بیش از 3500 گرید مختلف فولاد، به نظر می رسد که امکانات استفاده از آن برای کارهایی که می توان انجام داد بی پایان باشد. هر نوع استیل با ویژگی های خاص خود تقریباً هر نیازی را برآورده می کند.

در پایان باید گفت که خواص مختلف استیل از آلیاژهای مختلف آن ناشی می شود و به چهار نوع که امروزه می بینیم تقسیم می شود. بنابراین، اگر به خرید انواع لوله فولادی یا همان فولاد فکر می کنید، زمانی را برای تعیین خواص فولاد ایده آل مورد نیاز خود و گرید مناسب آن برای انجام کاری که به دنبال انجام آن هستید اختصاص دهید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

استنلس استیل چیست؟

استنلس استیل یک کلمه کلی است که به خانواده آلیاژهای فولادی مقاوم در برابر خوردگی با کروم %۱۰ . ۵

انتخاب استنلس استیل مناسب

انتخاب مواد استنلس استیل متغیرهای شاخص زیادی از جمله محیط خورنده، مواد شیمیایی، دما، زمان و عوامل دیگر در انتخاب

تماس سریع